About

everything that is real was imagined first

THE STORY...

Irisdreamdesigner was founded in 2003 as a result of Iris' desire to establish a creative and innovative aspect to all life events.

The name represents all events related to children’s parties, weddings, ceremonies, celebrations, baby showers, dining compositions, corporate events and all kinds of special organisations.

 

IRIS...

Having studied at Üskudar American Academy, she had her undergraduate degree at Bosphorus University in the areas of economics and business. She was a secondary match teacher for 10 years.

Her deep passion for esthetics in all aspects of life, especially for table design, positioned her into where she is today. She calls herself not only an event planner, but but a dream designer.

Her greatest inspiration in life is her two children and her motto is: "Be happy, make happy, smile, try to make as much memorable moments as possible because it is those moments that make everything worth. Love your life."


HİKAYESİ

Irisdreamdesigner, 2003 yılında İris'in, tüm hayattaki kutlamalar, özel günler ve davetlere yeni ve yaratıcı bir pencere açma isteğiyle kuruldu.

Irisdreamdesigner, tüm çocuk kutlamalarına, düğünlere, baby shower’lara, özel davet ve kutlamalara, sofra design ve kurulumlarına, kurumsal event’lere ve organizasyonlara imzasını atıyor.

IRIS...

Önce Üsküdar Amerikan Koleji ve sonra Boğaziçi Üniversitesinde ekonomi ve işletme okudu. 10 yıl boyunca ortaokul ve lise matematik öğretmenliği yaptı.

Hayatın her yönünde, özellikle de masa design konusunda uygulamaya çalıştığı görsel ve estetiğe olan derin tutkusu, onu bugünlere taşıdı. Kendisini sadece bir "event planner" değil, aynı zamanda "dream designer", yani rüyaları gerçekleştiren kişi olarak adlandırmış.

En büyük ilham kaynağı iki çocuğu. Hayattaki mottosu: "Mutlu ol, mutlu et, gülümse, mümkün olduğu kadar anı biriktir çünkü neticede herşeyi yaşamaya değer kılan o anlardır. Yaşamı sev."